Genel, Gez

Roma Ne Kadar Zamanda, Nasıl Gezilebilir?

Malta’da dört ay süreli yabancı dil eğitimi sürecimde ara ara Avrupa ülkelerini geziyordum. Bu benim için büyük bir artıydı çünkü Malta’nın kozmopolit yapısı, orada çeşitli ülkelerden arkadaş edinme fırsatı sunuyordu bizlere ve haliyle yerli halk kendi ülkesinde neler yapılır, yapılmaz konusunda en bilgili kişilerdi. Gitmeden önce onlara yönelttiğim sorular, gezimi daha eşsiz yapacak bilgilere sahip olmamı sağlamıştı. Basit bir aramayla internette fazlasıyla bilgiye ulaşabiliriz, bunlar genelde ne yapmalı ve nasıl yapmalı konseptli bilgiler. Ben bir farklılık yapıp, Roma’da neler yapılmalı dışında, neler yapılmamalı sorularına da cevap olmaya çalışacağım.

Roma tıpkı İstanbul gibi yedi tepeli bir aşk şehri. Tersten okunuşu italyanca aşk (amor) anlamına gelmektedir. Birçok medeniyete başkentlik yapmış ve 2800 yıllık bi tarihe sahiptir. 2.9 milyon nüfusuyla oldukça kalabalık olan bu tarihi şehri gezmek için en az üç gününüzü ayırmanızı öneririm. Zaten bunun bir günü Vatikan için gidecektir, kalan iki gün ise diğer yerlere kalacak.

Buradaki zamanınız çok değerli olduğu için gezi planınızı önceden belirleyip, planlı bir şekilde gezmelisiniz. Hostele vardığınızda odanıza çıkarken resepsiyondan şehir haritası istemeyi unutmayın. Hemen hemen her hostelde bulunmaktadır ve ücretsizdir. Romanın tarihi güzelliklerinin yanı sıra herkesin bildiği üzere roma mutfağının ne kadar zengin olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ülkenin en meşhur tatları pizza ve makarnalardır. Bunları kesinlikle tatmanızı öneririm.

Özetle bu yazımda;

  • Nerede kalınmalı (lokasyon),
  • Hostel seçimi,
  • Nasıl ve nereler gezilmeli,
  • Ne kadar süre kalınmalı,
  • Neler yapılmamalı gibi konulardan söz edeceğim.

Roma’da Nerede Kalınmalı?

İtalya’nın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Roma’nın çok fazla turist alan şehir olmasından dolayı neredeyse şehrin her köşesinde farklı kesimlere hitap eden oteller bulunuyor. Talep fazla olduğu için oluşan rekabet sonucu tüm oteller daha iyisi için birbirleriyle yarış halindeler. Kalacak yer önemli değil, nasıl olsa gece girip sabah çıkıcağız dediğinizi duyar gibiyim ama unutmayın ki kaldığınız yerin konumu birçok şeyi (konaklama ücreti, havalimanına ulaşım, gezilecek yere uzaklık…) etkilediğinden oldukça önemli bi faktör. Bu yüzden bunun üzerine yeterince düşünüp size en uygun olan mantıklı kararı vermeniz ilerde gezinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Ben gitmeden önceki araştırmalarım sonucu konaklama ücretlerinin düşük olması, metro ve otobüs duraklarına oldukça yakın oluşu, sightseeing durağının başlangıç yeri olmasından dolayı Termini bölgesinde konakladım. Bu bölgenin Aşıklar Çeşmesi’ne ve Kolezyum’a yakın oluşu da oldukça cezbedici. Geceleri canınız sıkıldığında yürüyerek Kolezyum’a giderek güzel bir gece yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca bu bölgenin konaklama fiyatları merkeze göre %100-150 daha ucuzdur. Termini bölgesinin ne tarafta kaldığını aşağıdaki görselde görebilirsiniz. (Marsala Staz. Termini)

Havalimanı ile şehir merkezi arası sefer yapan hızlı tren ve havalimanı servisleri buradan kalkıyor. Bana göre termini bölgesi Roma’da konaklanacak en uygun yerlerin başında geliyor. Otel seçiminden sonra eğer gideceğiniz tarih kesinse rezervasyonu en erken zamanda yapmak oldukça önemli. Haliyle merkezde bulunan oteller diğerlerine göre daha pahalı. Bu yüzden uygun ve konforlu bir yer arıyorsak öncelikle merkezden biraz uzaklaşmamız gerekiyor. Termini bölgesinin sıkıntılarından bahsedecek olursak geceleri metro yakınlarındaki bölgelerin temkinli olmadığını söyleyebilirim ama sağduyulu olduğunuz ve birilerine bulaşmadığınız sürece problem olmayacaktır.

Hostel Seçimi Hakkında:

Gelelim şimdi hostel seçimine. Hostel diyorum çünkü biz gezimizde az para çok iş mantığıyla ilerlediğimiz için hostellerde kalmayı tercih ediyorduk. Termini bölgesinde biz 2 kişi 3 gece için (kahvaltı dahil) toplam 105 euro verdik. Bu o bölgede bulunan en ucuz otellerden biriydi ve 1 ay önceden rezervasyon yaptırdığımız için oldukça uygun bir fiyattı. Kaldığımız yer tabi ki ilk görüşte aşık olacağınız tarzda bir yer değil ama ben kalırken hiç rahatsız olmadım. Hostel ile alakalı tek sıkıntımız 2 tane ayrı tek kişilik yatak ayırtmamıza rağmen bize 1 adet çift kişilik yataklı odayı vermişlerdi. Bu sorunu konuştuğumuzda hatanın kendilerinde olduğunu ve 1 gün sonra odamızı değiştirebileceklerini söylediler. Odamız çift kişilik yatak, dolap, televizyon, vantilatör ve komidinlerden oluşmaktaydı. Ayrıca odamızda ücretsiz bir şekilde wifi erişimimiz vardı.

Banyo, tuvalet koridorda bulunuyordu (2 adet, ortak kullanım) ve sıcak su mevcuttu. Hostelin ortak kullanım mutfağı vardı, orada kendinize çay, kahve hazırlayabiliyordunuz. Hatta biz bir gece alkollerimizi alıp uyumadan önce mutfakta bulunan insanlara da ikram edip uyku öncesi güzel bir sohbet etmiştik oradaki arkadaşlarla. Mutfağın ortak kullanım olması sosyalleşmek açısından oldukça etkiliydi.

Çalışanlar oldukça güler yüzlü ve anlayışlılardı. Hepsi nasıl gezmemiz konusunda bize yardımcı olmaya çalışıyolardı. Kahvaltı olarak hostelin en alt katında bulunan bir kafede 1 adet kruvasan ve 1 adet kahve veriliyordu. Otel rezervasyonu için internette birkaç site önerebilirim fakat booking.com yeterli olucaktır diye düşünüyorum.Size çeşitli imkanlar sunan site son 24 saate kadar rezervasyon iptal, konaklama ücretini hostele vardığınızda ödeme gibi çeşitli imkanlar sunuyor. Ben hostel konusunda bir öneride bulunmayacağım fakat siteye girip otellerin puan ve yorumlarına bakarak güzel oteli kendiniz rahatlıkça ayırt edebilirsiniz. Rezervasyon yaptığınız otelde fiyatlara wifi ücretinin dahil olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm, geceleri internet ihtiyacınız olacaktır.

Roma’da Nasıl ve Ne ile Gezilir?

Roma’da gezilecek yerler birbirine yakın ve sıralı şekilde birbirini takip etmektedir. Eğer yürümek isterseniz burası merkezdeki yerlere 30 dakikalık bir mesafede. Ama yürüyerek gezmek oldukça yorucu olacaktır. Merak etmeyin zaten sightseeing ile gezseniz bile gezerken fazlasıyla yürüyüp yorulacaksınız. Bu yüzden ben sightseeing otobüslerinden kalacağınız gün sayısı kadar bilet almanızı öneririm. Bu otobüslerden biletiniz varsa başka hiçbir şekilde ulaşıma para vermek zorunda kalmıyosunuz.(havalimanına dönüş hariç) Çünkü tüm gezilecek yerlere gidiyor ve istediğiniz kadar binebiliyosunuz, sadece binerken görevliye biletinizin süre bitim tarihini göstermeniz yeterli. Başlangıçta bilet fiyatı toplu olarak verildiğinden pahalı gibi gelsede oldukça tasarruflu bi iş olduğunu söyleyebilirim.

Sightseeing biletinizi aldığınızda size otobüs güzergahının şehir haritası üzerinde gösterilmiş bir şekilde haritası verilecektir. Bunun dışında otobüslerde ingilizce ve birkaç dil daha olmak üzere (Türkçe yok) çeşitli dillerde ücretsiz rehberlik hizmeti verilmektedir. Biletinizi alırken haritanın yanında bir adet kulaklıkta verilecektir. Otobüste oturduğunuz koltuğun yan tarafında bulunan girişe kulaklığı takıp ücretsiz rehberin keyfini çıkarabilirsiniz.

Öncelikle ilk binişinizde haritanızı önünüze açıp otobüsten inmeden tüm şehri bir tur atmanızı öneririm böylelikle şehir hakkında kaba bir bilginiz olacaktır ve şehrin yapısı yavaşça kafanızda belirecektir. Şehrin genel yapısı kavrandıktan sonra ikinci turda artık nasıl gezmeniz gerektiği hakkında düşünceleriniz kafanızda belirecektir. Gezerken yapmanız gereken en önemli şey sırayla gezmek olmalı, diğer türlü oldukça zaman kaybedersiniz. Örnek veriyorum Kolezyum’u çok merak ediyorum deyip ilk oraya gitmek isterseniz, Kolezyum 3 numaralı durakta olduğu için 1 ve 2 numaralı durakları gezmek için tekrar fazladan 1 tur daha atmanız gerekecek. Bu yüzden ilk turda şehri gözlemleyip nereleri gezmek istiyorsanız ona göre bir rota oluşturmak en mantıklı hareket olacaktır. Sevdiğiniz yerleri akşamları tekrardan ziyaret edebilirsiniz, özellikle Aşıklar Çeşmesi’ni kesinlikle akşam da görmelisiniz.

Sightseeing güzergahı

 

sightseeing bilet fiyatları

 

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gittiğiniz her yerde gezilecek bir tarihi yer bulabilirsiniz. Hatta gördüğünüz anda sizde bir şey hatırlatmayan bir yer oldukça tarihi öneme sahip bir yer bile çıkabilir. Gezi planınızı gezmek istediğiniz yerlere ve onların konumlarına göre şekillendirmelisiniz. Bunun dışında her ayın ilk pazar günleri tüm müze ve tarihi yerlere giriş ücretsiz. Pazartesi günleri ise birçok turistik yer ve müzeler kapalıdır. Bunları dikkate alarak gidiş tarihinizi belirleyebilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki Vatikan oldukça büyüktür haliyle başka bir ülke. Eğer tam anlamıyla gezmek istiyorsanız oraya en az bir gününüzü ayırmalısınız.

Roma’da görülmesi gereken 13 önemli yer aşağıda yazılanlardır:

1. Kolezyum (Colosseo)
2. Roma Forumu (Foro Romano)
3. Vittorio Emanuelle II Abidesi
4. Capitolino Tepesi
5. Pantheon
6. Navona Meydanı
7. Trevi çeşmesi
8. Santa Maria Maggiore Bazilikası
9. Villa Borghese Parkı
10. İspanyol Merdivenleri
11. Vatikan Müzeleri
12. Castel Sant’Angelo
13. Trastevere

Gidildiğinde görmeden geri dönülmeyecek yerlerin bu şekilde olduğunu düşünüyorum.Buralarda çekindiğim bazı fotoğrafları yazının sonuna yükleyeceğim.Bu yerler hakkında detaylı bilgiyi bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Yapılmaması Gerekenler:

Eğer şehri tam anlamıyla gezmek istiyorsanız üç günün altında bir gezi planı yapmayın. Otel seçiminde ucuz hostelleri tercih edin çünkü sadece uyumak için gireceğiniz yerin temiz ve lokasyonunun iyi olması yeterli faktörler.
Vatikan’a ve bazı kliselere giderken çok kısa kıyafetler giymeyin, bazı yerlerde uyarılar var, aksi halde içeri giremiyebilirsiniz.
İtalyanların yemekleri her yerde güzeldir demeyin, yemek yiyeceğiniz yerleri tavsiyeler üzerine şekillendirin. İnternetten araştırarak güzel yerleri keşfedebilirsiniz.
Termini bölgesinde geceleri temkinli olmanızı öneririm.
Burası Avrupa, burada hırsızlık yoktur demeyin, dikkatli olmakta yarar var.
Satıcılar ellerindeki malları pazarlamayı çok iyi biliyorlar elinizdeki parayı dikkatli harcayın.Özellikle akşamları Aşıklar Çeşmesi’nde yüklü miktarda para harcamanız olası.
Gezmek için araba kiralamayın, eğer kiralarsanız trafiğin ne kadar feci bir durumda olduğunu göreceksiniz.
Gezmek için taksileri kullanmanızı önermem, fiyatları oldukça uçuk.
Roma’nın yapısı genel olarak arnavut kaldırımlı yollardan oluştuğu için, gezerken rahat ayakkabılar giymenizi öneririm.Özellikle kadın arkadaşların topuklu ayakkabı giymeleri onları oldukça zorlayacaktır.
Sıra beklemek istemiyorsanız biletli yerlerin biletini online olarak önceden almalısınız.


İletişim:

instagram: ozgunsimsek
mail: ozgunsimsekk@gmail.com

About Özgün Şimşek

2 thoughts on “Roma Ne Kadar Zamanda, Nasıl Gezilebilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir